Casa Verde Finanse
Leasing operacyjny to forma umowy, w której przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy, a kosztami uzyskania przychodu są miesięczne raty leasingowe. Przy tej formie umowy przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy (np. firmy leasingowej). Natomiast kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu umowy są miesięczne raty leasingowe. Do każdej raty leasingowej doliczany jest podatek VAT, a więc przy tej formie leasingu w przeciwieństwie do leasingu finansowego nie ma obowiązku opłacania podatku VAT w całości już na samym początku trwania umowy leasingowej. Dodatkowo należy wspomnieć, że do kosztów uzyskania przychodu można również zaliczyć opłatę wstępną. 
 
Leasing finansowy to forma finansowania, w której przedsiębiorstwo wynajmuje środki trwałe, takie jak pojazdy lub sprzęt, od instytucji finansowej na określony czas. Przedsiębiorstwo płaci regularne raty za korzystanie z tych środków i ma możliwość wykupienia ich na koniec umowy.

 

W przeciwności do leasingu operacyjnego, w leasingu finansowym przedmiot leasingu jest własnością leasingobiorcy. Kosztami uzyskania przychodu są miesięczne raty leasingowe zaliczane przez leasingodawcę. Warto również pamiętać, że w leasingu finansowym nie jest wymagana opłata wstępna (wkład własny). Przedmiot leasingu w tej formie zostaje wpisany do ewidencji środków trwałych osoby korzystającej z leasingu. Po zakończeniu okresu trwania umowy, leasingobiorca ma prawo do wykupienia użytkowanego przedmiotu